TCDD Yaz Stajı

Merhaba.Bu yazımda 2016’nın yazında yaptığım yaz stajlarım hakkında bazı deneyimlerimden bahsedeceğim. Yaz stajlarım diyorum evet 2 tane olmak üzere 60 gün yaz stajı yaptım. Normalde diğer tüm üniversitelerde her yaz 30 gün yapılan staj sağolsun Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesinin çok planlı işler yapmasından dolayı daha da arttı. Normalde 2. sınıf yazında 30 gün 3.sınıf yazında 30 gün staj yapılır. Ama bizim fakültemiz 2.sınıf yazında bize tam olarak bir staj yaptırtmadı. Biz 30 gün boyunca sene içinde derslerimize giren hocalarımızdan eğitim aldık. Bu yaptıkları stajıda 2016 yılı içerisinde kanun değişikliği nedeniyle kabul edemeyeceklerinin söylediler.Hatta 2015 yazında yaptığım saçma stajı yapmasaydık indir.com ‘da 1 ay daha fazla çalışabilecektim.

Neyse 2016 yazında haftada 6 gün olacak şekilde 60 iş günü stajımı bitirdim. Devlette staj yapmamın nedenlerini sıralayacak olursam.

1-Konya’da istediğim yerde staj yapmama izin vermediler.(Nedenleri orada elektrik elektronik mühendisinin çalışmasıymış ama aradan 2 hafta geçince başka birilerine izin verildiğini duydum o ayrı mesele)

2-Devlette bir mühendis ne yapar işler nasıl yürür bu görmek istedim.

3-Babam zaten TCDD’de makinist olduğu için izinler konusunda çok sıkıntı yaşamadan halledebildim.

İlk 30 günü TCDD Sinyalizasyon ve Telekominikasyon Şefliğinde yaptım.Şimdi size ilk 30 günü anlatmaya başlayayım.

Stajımı yaptığım bölümün Şefi İbrahim bey sağolsun çok anlayışlı ve iyi bir insan tıpkı diğer oradaki çalışanlar gibi. Bazen geç uyandığım ve iş yerine geç gittiğim zamanlar oldu ama hiç sorun çıkarmadı. Her ne kadar her yere zamanında önceye gitsemde  her gün sabah 6.30’da kalkıp ufak bir kahvaltı sonrasında yaklaşık 1 saat yol gitmek ve bunu 30 gün boyunca yapmak bana zor geldi itiraf edeyim. Tabi düzenli bir iş olsa kesinlikle alışabilirim. Ama ilk günlerde biraz sorun yaşadım. Her gün Dörtyol’daki evimden kalkıp İskenderun’a gittim.

Orada bana bir masa verdiler. Arıza durumlarında bazen sahaya indim ama genelde bina içerisindeydim. Sinyal odasına ve röle odasına gittim orada bilgiler öğrendim. Bilişim odasına girdim orada tüm tesisin kameraları ve internet alt yapısı bulunuyordu. Neredeyse orada çalışan her personel ile tanıştım. Her Gün 1 uygulamamı da oradaki stajımın akşamlarında yaptım.Sinyaller hakkında ve Demiryollarını işleyişi konusunda çok bilgi edindim.

Her Gün 1 uygulaması şuan da size her yeni gün 1 bilgi,nedir,kimdir,haber ve oyun ile uygulama önerisi sunuyor. Genel kültürünüzü arttırmak isterseniz indirebilirsiniz. Güncel ve ilgi çekici içerikler paylaşmaya çalışıyorum. Şuan da sadece android de yakında iOS platformuna da gelecek. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.raptiye.hergunbir

 

iskenderun-sahil-gunbatimi

İkinci 30 gün stajımı TCDD Depo müdürlüğü olarak geçen TCDD Bakım ve Onarım bölümünde yaptım. Burada lokomotiflerinin bakımları ve arızaları gideriliyordu. Biraz elektrik postasında çalıştıktan sonra Mühendislerin yanında çalışmaya başladım. Mühendisler ise gelen makinelerin arızalarını tespit ediyorlar ve Tren çıkması için arızalarının girilmesini sağlıyorlar. Tren, o makinenin (lokomotifin) gitmesi gereken ve yapması gereken bir görev kodu olarak düşünülebilir. Bazı Trenler saat 06.00’da iş alır (yani yola çıkar) bazı trenler saat 17.00’da bazıları cevher(maden) taşırken bazı trenler konteynır bazıları yolcu taşır.

Mühendis Mahir abi bana danışmanlık yaptı ve staj süresince beni denetledi. Ben genelde E68000 olarak geçen Elektrikli Hyundai Rotem yapımı olan lokomotiflerle ilgilendim. Bu makinelerin en büyük sorunu pantografları. Kısaca panto olarak kullanılıyor.Pantolarda ki kömürler altında hava yolları var ve hava verilerek pantonun kalkması ve katener telleri ile temas sağlanak eneri makine içinde kullanılmak üzere alınıyor. Pantoğraflar hakkında daha detaylı bilgi staj raporumda yer alıyor. Rapor tesliminden(2016 Ekim başı) sonra bu yazının altına ilave edeceğim. Oradan indirip inceleyebilirsiniz.

Bu hemen kırılan pantolar TCDD’ye büyük bir maaliyet açıyor aslında makineler garantili olmasına rağmen panto arızaları genelde kullanıcı hatası sayılır ve garantiye girmiyor. Bu konuda hakkında birşeyler anlatacağım ama önce bu stajı bir bitireyim. Mühendislerin yanından  bir süre sonra ayrıldım ve İdari Büroya geçtim. İdari Büroda çalışırken yine Mühendislerle görüşüyor ve oradaki yaptığım işleri gösteriyor kontrol ettiriyordum.

Peki neden idari büroya geçtim?Burada bu işyerinde çalışan personellerin tarifeleri hazırlanıyor. Yani mesela 999 sicil numaralı çalışan bugün hangi trene gideceği en geç saat 16.00’da yayınlanıyor. Çalışanlar bunu internetteki bir siteden öğreniyorlar. Ama siteye girmek ve onlarca tarife arasından kendi kurumlarına ve en güncel tarihe ait tarifeyi bulmak biraz zor ve çok zaman alıyor. Benden bu işlemi hızlandıracak bir uygulama yapmamı istediler. Aynı zamanda kurumda çalışan İşçi makinistler her gün kaç saat çalıştıklarını Tarife şefine bildirmeleri gerekiyor. Aylık bazda bu saatleri toplanıyor ve bir limitin üzerinde çalışamıyorlar. 40 kadar personelin bir kişiye bulunu iletmesi 2 taraf açısından da yorucu oluyor. Yaptığım uygulamaya bunuda eklememi istediler. Bende 7 gün gibi bir sürede bu uygulamayı tamamladım ve teslim ettim.

tcdd-iskenderun-tarife-uygulamasi

Sicil numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıkları uygulamada Google’ın Firebase sistemini kullandım. Gerek hızlı veritabanı işlemleri yaptırması gerek Bildirim özellikleri ve İstatistik hizmetlerinin tek platform üzerinden görülebiliyor olması bu sistemi seçmem konusunda etkili oldu.

Artık stajlarım bitti hepsini olmasa da bir kaç deneyimimden bahsettim. Genel olarak söyleyeceğim birşeyler daha var. Genel olarak bu kurumlarda işler günü kurtarma odaklı ilerliyor yapılan işlerde kalıcılık söz konusu değil bugün çözülen bir sorunun 1 hafta sonra yeniden sıkıntı çıkarması çok olası. Gerekli denetlemeler yapılmıyor çoğu çalışan gün boyunca oturuyor ve zaman öldürüyor. Her ne kadar etkili yöneticiler olsa da olmasa da çalışanların kesinlikle denetlenmesi gerekiyor. Milyon dolarlık makinelerin kullanıldığı ve muhteşem para kazandırma potansiyeline sahip kurumlar yeterince para kazanamayınca doğal olarak devlette vergilerle halkın canını yakıyor. Ancak belirtmeliyim ki ben 30 gün içinde bir kurumun işleyişini tamamen kavrayamam ve herşeyi maalesef ki göremem bu çıkarımlarım tamamen yanlış da olabilir. Belki de devlet denetim eksikliğinden dolayı yada denetleyicilerin zayıflıklarını gördüğündendir ki özelleşme yoluna gidiyor. Bu güzel vatanımız için ne gerekiyorsa kesinlikle yapılması gerektiğini hep savunmuşumdur.

Staj raporlarını teslimden sonra burada görebilirsiniz. Bu yazım hakkında ki görüşlerinizi en alttan yorum yaparak bana iletmekten kendinizi alıkoymayın.Sağlıcakla kalın.

5 Replies to “TCDD Yaz Stajı”

  1. Bizim için tarife güzel oldu.Çok teşekkür ederim.Kurumsal görüşlerine katılıyorum,malesef denetim olmadığı için bu tip sorunlarla çok karşılaşıyoruz.Her şeyin gönlünce olması dileğiyle,başarılar dilerim.

    1. Teşekkür ederim. Umarım her şey daha güzel olur.

  2. Mahmut Sami Çakmak says: Cevapla

    Gerçekten güzel bir anlatım olmuş enescim malesef bu düzen devletin her kurumunda böyle inanılmaz hantal çalışıyor. Düzelmesi temennisiyle stajını böyle bir kurumda bitirmene sevindim kardeşim. 🙂

    1. Teşekkürler kardeşim. Bu sorunların düzeltilmesi ve güzel ülkemizde daha rahat yaşamamız umuduyla.

  3. Ben Cengiz Güraslan.Bende Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği ogrencisiyim. Yaz stajimi TCDD yapmak istiyorum.Bana bu konu hakkında yardımcı olur musun?Teşekürler 🙂

Bir cevap yazın