Nabız Ölçer Devresi

Merhaba, başlıktan da anladığınız üzere bu yazımda sizlerle nabız ölçer devresi projesi paylaşacağım. Devre simülasyonu Proteus’un ISIS bölümünde çizildi. Devrenin baskı devre çizimi Altium Designer’da çizildi. Mikrodenetleyici kodları CCS C ile yazıldı. Devre hakkında tüm detaylara yazımın altındaki rapordan ulaşabileceksiniz. Ayrıca diğer projelerimde de yaptığım gibi devrenin tüm kodlarına ve çizimlerine yine aşağıdaki indirme linklerinden ulaşabileceksiniz.

Kısaca devrenin çalışma mantığını anlatmadan önce. Devremizin ilk denememizde çalışmadığını söylemek isterim. Ancak benim devreyi  aldığım sitede devrenin çalışır halde videosu vardı. Üstünde biraz uğraşılırsa çalışacağına inanıyorum. Birde biliyorsunuz ki Op-amp gibi bazı entegrelerin iç yapısında birden çok kısım olduğunda çizim programları kolaylık olması açısından her bir kısımı ayırıyorlar. Ancak Altium baskı devre halinde Op-amp‘ımız 2 entegre olarak kaldı. Devrenizi çizmeden önce buna da dikkat edin lütfen.

Devremizde ki 1 adet alıcı 1 adet verici led bulunmaktadır. Bu verici led mikrodenetleyici tarafından kontrol edilir. Ölçüm anında aktif hale getirilir ve ölçüm 15saniye sürer. Ölçüm bittikten sonra darbe sayıları 4 ile çarpılarak dakikada ki darbe sayısı yani BPM bulunur. Nokia LCD’sine yazılır.

Devremizde ileriye dönük projeyi büyütmek istediğim için menülü yapı kullanılmıştır. Giriş yazılarından sonra ilk menüde karşılama yazıları yazılır. 2. menüde ise ölçüm yapılır. Kodları detaylı olarak raporda anlattığım için detaya çok girmeyeceğim.

Bu ilk görüntüde ISIS simülasyonunu görmektesiniz. Biz Op-amp entegremizi simülasyonda çalıştıramadığımız için darbeleri bir buton yardımı ile mikrodenetleyiciye almak istedik. Ölçüm butonu bu işe yaramaktadır. D1’in yanında bulunan buton yerinde ise alıcı led bulunmalıdır.

 

Bu aşağıda gördüğünüz çizim ise Altium Designer da baskı devre için çizilmiş çizimdir. Devrenin tam hali budur.

 

Altium Designer da çizilen baskı devresi ise aşağıda yer almaktadır.

 

Bu görüntüde ise devrenin bitmiş halini görmektesiniz. Biz normalde LCD’nin tüm derenin üstünü kapatmasını ve ölçüm ledlerinin kenarda olmasını istedik. Ancak kondansatörlerin boyunu hesaba katmayı unutunca böyle bir hal aldı. 🙂 Umarım siz bunları hesaplayarak daha iyi bir devre ortaya çıkarırsınız.

Proje hakkındaki görüşlerinizi yorumları olarak iletmeyi unutmayın. Eksiklerimizi öğrendikçe daha iyi işler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Nabız ölçer devresinde kullandığımız her dosyayı aşağıdan indirebilirsiniz.

Tüm Dosyalar

Faydalanılan kaynaklar

http://www.instructables.com/id/Microcontroller-measures-heart-ratethrough-finger/step2/Signal-conditioning-circuit/

https://mikrodunya.wordpress.com/2015/01/03/not-27-nokia-3310-5510-lcdkullanimi/

http://320volt.com/pic16f628a-parmaktan-nabiz-olcumu-mikrobasic/

CCS ile Pic Programlama –Serdar ÇİÇEK

7 Yorum

 1. Johnette demiş ki:

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone!

  Just wanted to say I love reading your blog and look forward
  to all your posts! Carry on the fantastic work!

  30 Ocak 2017
  Yanıtla
  • enesdokuz demiş ki:

   I thank you. Please continue to follow 🙂

   31 Ocak 2017
   Yanıtla
 2. tarık demiş ki:

  merhaba bu devrede nokia 3310 lcd yerine nokianın başka model lcd kullanırsa herhangi bir sıkıntı olur mu

  26 Mart 2017
  Yanıtla
  • enesdokuz demiş ki:

   Kodlarda gerekli yerleri değiştirdiğiniz zaman sorun yaşayamayacaksınız. İyi çalışmalar dilerim

   26 Nisan 2017
   Yanıtla
 3. tarık demiş ki:

  devrede nokia 3310 lcd yerine başka nokia lcd kullanabilir miyiz birde devrenin en son altta devrenin bitmiş halinde 2 buton var fakat devre çizimlerinde 3 buton gözküyor

  26 Mart 2017
  Yanıtla
  • enesdokuz demiş ki:

   Raporu detaylı incelerseniz o butonlarla ilgili açıklama yapmıştım.

   26 Nisan 2017
   Yanıtla
 4. umutcan işlen demiş ki:

  Bu devrenin glcd versiyonuna çevirdim fakat nabız değerini göstermiyor op-amp ların olduğu bölümden glcd ye giden bir bağlantı olmadığından dolayı olduğunu düşünüyorum bu konuda yardım edebilirmisiniz acaba

  4 Mayıs 2017
  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir