Her Filmi Hakkında İnceleme

Herkese merhaba bu yazdığım ilk film yazısı olacak. Aslında yazsam mı yazmasam mı diye bayağı bir tereddüt ettim sonra Google’da ufak bir aramadan sonra bu şekilde yazan pek de bir site bulamadım( beyaz perde gibi ticari amacın dışında) O yüzden arada sırada izlediğim filmlerden size de bahsedeceğim. Aslında elimden geldikçe spoiler vermemeye çalışmayı düşündüm ama sonra film hakkında gerçekten düşüncelerimi söylemek istiyorsam içinde illa spoiler olabileceğini düşündüm. O yüzden dikkat spoiler çıkabilir.Ufacık bir fragmanı izledikten sonra yazıma başlayabiliriz.

Filmde ana karakterimiz (isimleri ezberleme konusunda pek iyi değilim) mektup yazan bir sitede çalışıyor. Bu sitede insanlar sevdiklerine mektuplar yazdırıyor.Kahramanımızda burada ki yazarlardan biri. Eski eşinden ayrılmış ama evlilikleri bitmemiş bir şekilde yaşamına devam ediyor. Evde tek başına iş ve ev arasında gidip geliyor. Başka insanlar için çok iyi hissedip sayfalarca mektuplar yazabiliyorken kendisi için hiçbir şey hissedemiyor.

Bir gün işten çıkmış yine eve gitmekteyken bir reklama rast geliyor.”OS 1″ (Türkçe okuyunca biraz komik oldu sanırım 🙂 ) Operation System One yani işletim sistemi 1. Ana karakterimiz bu yazılımı satın alıyor ve bilgisayarına kuruyor. Ve hikayemiz tam da burada başlıyor. Bu yazılım bir işletim sistemi olmaktan çok ana karakterimize bir hayat arkadaşı oluyor. Cebinde taşıdığı yarı telefon bir cihazla dünyayı gözlüyor ve kulaklık sayesinde ana karakterimizle sürekli konuşuyor. Her şeyi öğreniyor öğrenirken de de ana karakterimizin maillerini okuyor onlara cevap veriyor ve asli görevini de yerine getiriyor.

Ve farkında olmadan bu yazılım ana karakterimizin sevgilisi oluyor artık onu kıskanmaya her gece onunla duygusal anılar paylaşmaya başlıyorlar.Bundan daha fazlasını da anlatmayayım ama kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Ben gayet başarılı buldum.

IMDb üzerinde 8.0 puana sahip Başrol oyuncusu benim tüm yazımda ana karakterimiz dediğim kişi Joaquin Phoenix ve Her filminin yönetmeni ve yazarı Spike Jonze.Filmdeki işletim sistemi Samantha’yı seslendiren isim ise Scarlett Johansson. Ayrıca yazımı bitirmeden eğer yazımı buraya kadar okuduysanız ve filmi benim tavsiyemle izlerseniz lütfen film ve yazım hakkında yorumlarınızı bana iletmekten çekinmeyin 🙂

3 Replies to “Her Filmi Hakkında İnceleme”

  1. Güzel yazı olmuş tebrikler.

    1. teşekkürler.

  2. Güzel bir filmdi tavsiyeni okuduktan sonra izlemeye karar verdim. Umarım bu tarz öneriler yaparsın. Çünkü film izlemek için çok kararsız kalıyorum çoğu zaman. Teşekkürler kolay gelsi.

Bir cevap yazın