Fenerbahçe ve Yandex arasındaki anlaşmadan kim ne kadar kazanıyor?

Bu sefer sinir olduğum bir konu üzerine değil de çok beğendiğim bir anlaşma üzerine yazayım dedim. 🙂 Yandex aylardır Türkiye üzerinden yapılan aramalarda Google‘a yetişmeyi hatta geçmeyi hedefliyor. Bunu gerek Televizyon reklamlarından gerek Yandex’in yaptığı yerelleştirmelerden anlayabiliriz.

Yerelleştirme Derken?
Mesela İzmir, Antalya, Dolmabahçe Sarayı 3 boyutlu turları diğer adıyla Panoramalarını yaptılar. Ve bunun gibi birçok yerelleştirmeler yaptılar.

Ama hiç kuşkusuz Fenerbahçe ile yaptıkları bu anlaşma bence en iyi yerelleştirmeydi ve en akıllı hareketti.Çevremde tanıdığım bütün Fenerbahçeli arkadaşlarımın telefonunda FB Yandex kurulu ve aramalarını oradan yapıyorlar.

Bu anlaşma Fenerbahçe’ye elbette kazanç getiriyor ancak Fenerbahçe’nin bu anlaşmadan aldığı para büyük bir yaş pastanın üstündeki yenmeyen plastik süsleri kadar diyebilirim size. Tabi bu anlaşmada Yandex başka bir ödeme yapmıyorsa. 🙂

Çünkü bir kullanıcının bir arama yapması ve önerilen sonuçlardan birine tıklaması Yandex’in cebine en kötü 1 lira bırakıyor.Anlaşmaya göre Fenerbahçe’ye her arama başına verilen tutar: 0.01 lira.

Diğer sitelerinde yaptığı hesaplara göre yıl sonunda Fenerbahçe’nin kasasına girecek para 180 milyon dolar. Yukarıdaki orana göre kısaca bir hesap yaparsak bu anlaşmadan Yandex’in geliri en kötü ihtimalle 18 milyar dolar.

Bu da Yandex’in ne kadar karlı bir işe girdiğinin sonucu 🙂 İnternet güzeldir sevelim 🙂

Ve son olarak Fenerbahçeliyseniz ve takımıza destek olmak istiyorsanız mutlaka FB Yandex‘i indirin.
Bilgisayara indirmek için: https://goo.gl/BzBM59
Android’e indirmek için: https://goo.gl/O6sc6P
iOS’a indirmek için: https://goo.gl/Z9CedF

Her zaman dediğim gibi yine diyeceğim atış serbest 🙂 Hakaret içermeden lütfen yazımı eleştirin ve eleştirilerinizi buradan yorum olarak bana iletin.

Bir önceki yazım Vestel'in Muhteşem Reklam Stratejisi (!) buna da bir göz atabilirsin. Beğeneceğini umuyorum.

4 Replies to “Fenerbahçe ve Yandex arasındaki anlaşmadan kim ne kadar kazanıyor?”

  1. İşte Fenerbahçe’li olmama ramen gıcık kaptığım bir kampanya daha birgün Google kapansın o zaman ilk bing sonra Yahoo en Son Yandex kesinlikle.

    1. Yandex’in ne suçu var 🙂 Bence gayet hızlı bir browser ama arama sonuçlarında Google kadar iyi değil o da bi zahmet öyle olsun 🙂 Arada yıllar var zamanla bence Google’a yakalar. 🙂

      1. Yinede kullanmam 😀 Tarayıcının altyapısı Chroium 😀 yani Chrome 😀

        1. ama iyi optimize edilmiş ben 2 yıldır kullanıyorum neredeyse çok memnunum 🙂 ve sadece chroium değil operanında iyi yerleri var ve ram konusunda daha başarılı bak karşılaştırmam vardı eski blogumda okumak istersen: http://enesdokuz.blogspot.com.tr/2015/08/google-chrome-yerine-yandex-browser.html

Bir cevap yazın