C# ile Bluetooth Terminal Uygulaması

Merhaba arkadaşlar bu yazıyı yazdığım zamana kadar yaklaşık 15 ay boyunca Java programlama dili ile Android uygulamalar geliştiriyordum. Ancak Mikrodenetleyiciler dersimiz için Bluetooth üzerinden veri gönderip almamız gerekiyordu. Bende bir kaç gün C# bilgilerimi tazeledikten sonra tüm kaynak kodları ile aşağıda paylaştığım Bluetooth Terminal programını yazdım.
csharp-bluetooth-uygulamasi

Bluetooth Terminal uygulamasının özelliklerini sıralayacak olursak. Bilgisayarınızdaki tüm portları comboBox üzerinde listeliyor. Ben 3 tane tercih ettim ama siz arttırabilirsiniz de BaudRate yani haberleşme hızlarını da ikinci comboBox da listeliyor. Bağlan butonuna bastıktan sonra seçtiğiniz port ile ve hızla bağlantı gerçekleştiriyor. Kullanım kolaylığı sağlaması için her comboBox da 1. değerleri seçili olarak getirttim.

Bağlantıyı sağladıktan sonra Giden Veri bölümüyle bir string ifade gönderebilirsiniz. Ancak bizim elektronik kartımızda ki LCD ekranımızda ya da modülümüz de karşılaştığımız bir sorundan dolayı tek seferde 4 karakterden sonraki karakterlerde sapıtıyordu bende textbox’a girilen ifadeyi karakterlere parçalayarak bir for döngüsü yardımı ile sırayla gönderdim ve sorunu çözdüm.

Ş

Aynı zamanda veri gönderdikten sonra gelen veri bölümü ile devre kartınızdan gelen verileri de başka bir textbox’a çektim. Burada da DataReceived eventi ile gelen verileri aldım burada kodlar biraz daha karışık ihtiyacınız olursa kaynak kodları da yazının en altında olacak oradan bakabilirsiniz.

Aynı zamanda yeni portları listelemek için uygulamayı kapatmadan yenile butonu ile yeni portları listeleyebilirsiniz. Gönder butonuna bastığınızda textBox’unuz boş ise uyarı alacaksınız bunlar ufak şeyler ama ben çok gerek görüyorum. Umarım beğenirsiniz her zaman dediğim gibi Android hakkında ya da sitemde yayınladığım herhangi bir bilgiyle ilgili bir sorunla karşılaşırsanız araştırmanızı yaptıktan sonra bana da sorabilirsiniz.

Exe Dosyası
Kaynak Kodu

Şuanda 80+ kişi bu uygulamayı indirdi ve kullandı. Teşekkürler.

Bir cevap yazın