Bir Türk Maker Board’u tinylab Nedir?

Arduino’yu duymayanınız yoktur sanırım. Ama yine de duymayanlar için ufak bir bilgilendirme yapayım. Arduino bir açık kaynaklı devre kartıdır.Alt yapısında Atmel marka mikrodenetleyiciler yer alır. İnternet ortamında yüzlerce Arduino projesi bularak kolayca projelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu projeler basit bir led yakma projesinden uzaktan kontrol garaj kapısı açma devresine kadar çeşitlendirilebilir.

Ancak Arduino projelerini yaparken Arduino’nun yanında bir breadboard’a ve basit bir projeyse LED’lere, LCD’ye, roleye yada sıcaklık sensörlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.Onları tek tek bağlamak ve çalışmalarınız öyle yapmak zorundasınız.

tinylab-robotistan-maker-boardı

İşte tam da bu zorluğa çare olarak robotistan.com tarafından geliştirilen tinylab her şeyi çözüyor.Yukarıda gördüğünüz bütün özellikleri de içinde barındırıyor.Tek yapmanız gereken Arduino’nuzu bu board’a bağlamak ve kodlamaya başlamak.(Yazıyı paylaştıktan sonra tinylab gelişticilerinden gelen geri dönüte göre bir Arduino bile takmanıza gerek yokmuş. 🙂 Çünkü halihazırda üzerinde bir Arduino Leonardo ile geliyormuş) Detaylı bilgi için birazdan vereceğim indiegogo linkine gidebilir ve oradaki videoyu izleyebilirsiniz. Ayrıca bir Türk projesi olduğu içinde en azından en küçük paket olan 5$’lık bir destek verebilirsiniz. Tabi daha büyük destek vermenizde robotistan.com ekibi kadar beni de mutlu eder. 🙂

Çoğumuzun Türk’ün zekasını biliriz ve çoğu zaman “gavurlar ne projeler yapıyor” deriz. İşte şimdi sıra bizde ufacık bir desteğiniz çok şeyi değiştirir.

Indiegogo destek ve detaylı bilgi edinme linki: https://goo.gl/BwqOez

 

Bir önceki yazım Fenerbahçe ve Yandex arasındaki anlaşmadan kim ne kadar kazanıyor? buna da bir göz atabilirsin. Beğeneceğini umuyorum.