Android Programlamaya Nasıl Başlamalıyım?

Merhaba ben yaklaşık 2 yıldır Android üzerine projeler geliştiriyorum. Bana çok fazla gelen sorulara bir yazıyla cevap vermek istedim.Eğer aklınızda Android’e nasıl başlayabilirim? Android programlama zor mu? Bir uygulama yazmak istiyorum ne kadar sürede yazarım? gibi sorular varsa şuan da doğru yerdesiniz. Bu yazımda tüm bu sorulara ve daha fazlasına cevap vereceğim.

Önce android programlamak zor ya da çok basittir diye kesin bir şey söylemek kesinlikle doğru değil o sizin aşağıda detay verdiğim Algoritma bilginize ve daha bir çok şeye bağlı yani çalışırsanız zor diye bir şey yok. Ne kadar sürede bir uygulama yapabilirimin cevabıda aslında bir önceki cümlede ama bu yapacağınız uygulamaya da bağlı belki 1 hafta kapandığınızda çok güzel bir uygulama çıkarabilecekken belkide aylarca hiç bir uygulama yapamayacaksınız. Kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte 🙂

Bazı sorulara cevap verdikten sonra giriş yapabiliriz.Android programlama başlamak istiyorsanız en az bir dil bilmeniz gerekiyor. C olabilir, C# olabilir, Java olabilir yani kısaca programlama mantığını çözmüş olmanız gerekiyor. Ben dil bilmiyorum daha yeni başlayacağım diyorsanız Algoritma üzerine biraz araştırma yapmakta ve kendinizi geliştirmenizde fayda var. Algoritma bir programlama dilinden farklıdır ve size programlama yapmanız için gerekli düşünce yapısını kazandırır yani problem çözme yeteneği de denilebilir.Algoritma ya da bir programlama dili biliyorsanız hayatta karşılaştığınız sorunlara kolayca ve pratik çözümler bulabilirsiniz. Yani kısaca Algoritma çok önemli.

Algoritmayı çözdükten sonra sıra öğrenilecek dili seçmekte C# ile Xamarin üzerinden de android programlamayabilirsiniz Java ile de. Ama benim size tavsiyem Java öğrenip Android Studio kullanarak android programlamaktır. Java öğrendikten sonra Eclipse ya da bir çok android programlayabileceğiniz program var ancak. Gerek Android Studio’nun stabilliği gerekse de arkasında Google’ın olması bu programı seçmemdeki en önemli neden.

Algoritma öğrendik ve Java ile Android Studio üzerinden Android programlama yapacağımızı artık biliyoruz. Şimdi sıra geldi nereden ve nasıl öğreneceğiz?

Elinizde en az 1 tane Android ya da Java kitabı olmasında fayda var. Bunun için dr.com.tr yada bir çok kitap satışı yapan site bulabilir ve size en uygun olacağını düşündüğünüz kitabı sipariş verebilirsiniz. Ancak belinizi kitaba bağlamayın çünkü asıl kaynaklar alt satırlarda verilecek ama yineden elinizde en az 1 kaynak olması gerektiğini düşünüyorum.

İngilizce başta olmak üzere bir çok dilde android eğitimleri internette mevcut.Ama ben size bu yazıda Türkçe Android programlama kaynaklarından bahsedeceğim.

Eğer video izleyerek android programlama öğrenmek istiyorsanız tamamen ücretsiz olarak Youtube üzerinden takip edebileceğiniz Sanaldersane adında bir Youtube Kanalı var. Android programlama yaparken kullanacağınız her objenin(buton, yazı alanı, açılan menüler, listeler, tarayıcı) anlatımı mevcut ve tamamen ücretsiz olarak sizlere sunulmuş durumda.

Ben video izleyerek yapamam hazır kodları görmem gerek diyorsanız ise Turkcell Geleceği Yazanlar ve Mobilhanem’i kullanabilirsiniz. Gerek Geleceği Yazanların forum kısmı gerekse Mobilhanem’in yazıların sonundaki alanlarda android programlama hakkında her türlü sorununuzu yazıp çözüm bulabilirsiniz.

Windows, Linux ya da Mac üzerine Android Studio kurulumunu ise geleceği yazanların bu adresi üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Android programlarken bir sorunla karşılaştığınız da yukarıda verdiğim kaynaklara sormak istemezseniz ufak bir Googlelama ile %99 ihtimalle stackoverflow.com karşınıza çıkacaktır ve küçük bir translate ile çözüm bulabilirsiniz.

Umarım bu yazı size biraz yol gösterebilir ve faydalı olur gerekli araştırmaları yaptıktan sonra sorunlarınıza çözüm bulamıyorsanız email adresim(enesdokuz et gmail.com) üzerinden bana ulaştığınız taktirde yardım etmeye çalışırım. Android Programlama Nasıl Başlamalıyım? adlı yazımı beğendiyseniz yorum yapabilirsiniz ve paylaşabilirsiniz. İyi kodlamalar.

16 Replies to “Android Programlamaya Nasıl Başlamalıyım?”

 1. Nevzat avcı says: Cevapla

  Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim yararlı bi yazı olmuş, sana da başarılar.

 2. Faydalı bilgiler Enes döktürmüşsün yine

  1. teşekkürler 🙂 Sağolasın.

 3. Teşekkür ederim. Olayi kısaca ozetlemissin.

  1. ben teşekkür ederim 🙂

 4. Android Programlamaya başlamam için gerekli olan dökümanı sonunda buldum. Allah razı olsun hocam. Teşekkürler 🙂

  1. Rica ederim.Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

 5. Ben de C# a başladım biraz daha kendimi geliştirdikten sonra Xamarin ile androide geçeceğim.

  1. Merhaba, benim tavsiyem Java öğrenip Android Studio ile kodlamanızdır. Ancak yinede denemek gerek. İyi çalışmalar dilerim.

 6. Sade, anlaşılır ve kısa anlatımınız ile sabah kursuma hazırlıklı gideceğim. Kaynakları vererek yazıyı güzelleştirmişsiniz. Çok sağol…

  1. Merhaba, Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

 7. Çok doyurucu bir bilgi olmuş sağolun.

 8. çok teşekkürler

 9. selam sana nasıl ulaşabilirim enes? contact çalışmıyor?

  1. info @ enesdokuz.com a mail atabilirsin.

 10. Muharrem BARAN says: Cevapla

  Açıklayıcı olmuş teşekkürler. Yeni başlıyorum ben de, dediğiniz gibi JAVA çalışıp Android studio üzerinden çalışacağım. Takıldığım yerde yardımınızı almak isterim. Nasıl iletişim kurabilirim sizinle ?

Bir cevap yazın