7 Segment Display ile 0-99 Sayıcı Devresi

Elektronik Devre Tasarımı dersi için yapmış olduğum 0’dan 99’a Sayıcı devresini sizlerle paylaşıyorum. Devrede mikrodenetleyici olarak PIC16F1937 kullanıldı.Bunun kullanılmasının tek nedeni hocanın isteğidir. Ancak PIC16F877’de kullanabilirsiniz büyük farklılıklar olamayacaktır. Devrede 2 adet 7 Segment Display kullanıldı. Displaylere bağlantıdan önce 330 ohmluk dirençler kullanıldı. Displaylerin bağlantısı içinde Shift Register dediğimiz 74HC595 entegresi kullanıldı. 7 Segment Displaylari anahtarlama amacıyla her biri için BC337 transistörü kullanıldı.

Devrenin şematiği Proteus 8 ile çizildi ve testleri burada yapıldı. Asıl şematiği ve pcb çizimi ise Altium Designer kullanılarak yapıldı. PIC16F1937 içerisinde kodlar ise CCS C ile yazıldı. Tüm bu belgelere ayrı ayrı ve hepsini aşağıda verdiğim disk.yandex uzantısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

proteus8-sematik

altium-designer-sematik

altium-designer-pcbaltium-designer-pcb-3d

 

CCS C Kodu

Tüm Dosyalar

Tüm içerikleri size ücretsiz olarak sunuyorum. Bu yazının ve içeriklerin daha fazla kişiye ulaşması için paylaşabilirsiniz. Gelen dönüşlere göre daha yararlı uygulamalarda paylaşacağım. Takipte kalın.

5 Yorum

 1. cem demiş ki:

  sağol bro 🙂

  11 Mart 2016
  Yanıtla
 2. onur demiş ki:

  kardeşim buyur gel sitemize sitemiz sonuna kadar sana açık gerekirse blogunu sitemize taşıyalım daha çok kitleye ulaş nedersin?

  14 Nisan 2016
  Yanıtla
  • enesdokuz demiş ki:

   Davetin için teşekkürler. Ama başka bir yerde yazmayı düşünmüyorum.
   İyi Günler

   14 Nisan 2016
   Yanıtla
   • onur demiş ki:

    eyvallah kardeşim sitemiz öğrenci sitesi öyle kar amacı güden bir site değil diğer para karşılı vip üye li değil yani herkesin eşit olduğu hobi ve meraklı kişiler için kurulmuş bir forum her şey bedava öğrenci için aynı senin siteye yazdığın gibi footer kısmına telif hakkı makkı yok yani 😀

    15 Nisan 2016
    Yanıtla
    • enesdokuz demiş ki:

     buraya bile çok sık yazamıyorum zaten ama burdaki yazdığım yazıları link vermek kaydıyla kopyalayabilirsin e-mail listesine üye ol bildirim gelir yeni yazı yazdıkça.

     16 Nisan 2016
     Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir